Корюківського району Чернігівської області
Сторінки
- Головна сторінка
- Візитка
- Нормативні документи
- Новини
- Українська мова
- Українська література
- Зарубіжна література
- Методична скарбничка
- Я класний керівник
- Батькам на замітку
- Творчі роботи учнів
- Мовні конкурси, олімпіади
- Віртуальні екскурсії
- Електронні підручники
- Корисні посилання
- Фільмотека
- Фотогалерея
- Презентації, відео
- Новинки сучасної літератури
- Про мене
- Теорія літератури
- Тести онлайн
- ЗНО
- Блогерам - початківцям
середа, 26 жовтня 2022 р.
вівторок, 25 жовтня 2022 р.
понеділок, 24 жовтня 2022 р.
пʼятниця, 21 жовтня 2022 р.
четвер, 20 жовтня 2022 р.
вівторок, 18 жовтня 2022 р.
вівторок, 4 жовтня 2022 р.
середа, 21 вересня 2022 р.
вівторок, 20 вересня 2022 р.
💙💛 СІМ граматичних рис української мови
🇺🇦 1️⃣ Кличний відмінок іменників. Представлений закінченнями -о, -е, -є, -у, -ю: Одесо, Миколаєве, Балакліє, Лисичанську, Маріуполю.
🇺🇦 2️⃣ Наказовий спосіб дієслова першої особи множини. Представлений закінченнями -мо, -імо: встаньмо, працюймо, ходімо.
Московити кажуть "давайте".
🇺🇦 3️⃣ Закінчення -ові, -еві, -єві іменників чоловічого та середнього роду в давальному відмінку: директору — директорові, секретарю — секретареві, Андрію — Андрієві, немовлятку – немовляткові. І навіть прізвища: Петренку — Петренкові, Іванишину — Іванишинові.
Для уникнення одноманітних відмінкових закінчень потрібно спочатку використовувати закінчення -ові, -еві, -єві, а потім — -у, -ю: Симоненкові Василю Андрійовичу, Леонідові Миколайовичу Іваненку, панові директору.
🇺🇦 4️⃣ Синтетична (та, яка складається з одного слова) форма майбутнього часу дієслова: -робитиму, -робитимеш, -робитиме, -робитимемо, -робитимете, -робитимуть, -робитиметься, -робитимуться.
Формально є і аналітична форма (з двох слів): буду робити, будеш робити, буде робитися тощо, яка менш органічна для нашої мови, тому небажана.
🇺🇦 5️⃣ Синтетична форма вищого та найвищого ступенів порівняння прикметників: тепліший — найтепліший.
Є і аналітична: більш теплий, найбільш теплий, якої краще уникати.
Найвищий ступінь можна додатково посилити префіксами що- та як-: найтепліший — щонайтепліший, якнайтепліший. У московита на всі варіанти буде "самый тёплый".
🇺🇦 6️⃣ Після числівників два, обидва, три, чотири в називному відмінку іменник чоловічого роду стоїть у множині: два хлопці, три роки, чотири ясени.
Прикметники в поєднанні з числівниками два, три, чотири та іменниками узгоджуються з останніми у відмінку (дві веселі дівчини / три молоді соняшники). Це давніша форма узгодження (відлуння двоїни). Але мовна практика знає й такі сполучення: дві веселих дівчини, три молодих соняшники. Форми з родовим відмінком прикметника засвідчені в українській мові вже в XV ст.
🇺🇦 7️⃣ Давноминулий час дієслова (плюсквамперфект). Широко вживався у староукраїнській літературній мові XVI-XVIII ст. і зберігся дотепер: "Я читав був цю книжку, та забув її зміст" (Марко Вовчок).
Цю форму рекомендовано вживати в розмовному та художньому стилях для посилення розмовного колориту, однак тенденцією є активізація її вживання в публіцистичному стилі та спорадично навіть в офіційно-діловому ("Акт проголошення незалежності України" від 24 серпня 1991 р.: "Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні [...]"
Плекаймо мову, пишаймося своїм! 🇺🇦
💙💛 Редакторка Ольга Васильєва